Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PrijemPortalLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Milan Mladenović

Ići dole 
AutorPoruka
Jasna
Pletilja za tvoje oci
Pletilja za tvoje oci
Jasna


Broj poruka : 178
Datum upisa : 19.08.2011
Godina : 59
Lokacija : Jugozapadno od Sunca

Milan Mladenović Empty
PočaljiNaslov: Milan Mladenović   Milan Mladenović EmptySub Sep 24, 2011 1:37 pm


Milan Mladenović

21. septembar 1958. - 5. novembar 1994.

Milan Mladenović rođen je 21. septembra 1958. godine u Zagrebu od oca Spase, koji je bio vojno lice, i majke Danice. U šestoj godini se sa porodicom seli u Sarajevo gde je živeo narednih nekoliko godina o čemu je rekao: „Sarajevo je verovatno mračno uticalo na mene. Bio sam strašno ratoboran, istinoljubiv, mali, ovolicki, i stalno sam se tukao sa starijima od sebe. Oni su me, naravno, mlatili i tako sam ja dolazio kući krvav, plačući, i to je trajalo tih šest, sedam godina koliko sam živeo tamo... Bio sam klinac sa naočarima i nosio tango-gitaru ispod miške. Odlazio sam na časove kod čuvenog Gari Garinče. Od njega sam naučio neke akorde. Posle sam se preselio u Beograd.“

Godine 1970. porodica Mladenović prelazi u Beograd, a Milan upisuje Jedanaestu beogradsku gimnaziju u kojoj krajem sedamdesetih godina zajedno sa školskim drugom Dragomirom Mihailovićem Gagijem, osniva svoj prvi bend Limunovo drvo. U to vreme Milanovo društvo postaje aktivno uključeno u novi pravac muzike poznat kao novi talas.

Godine 1980. zajedno sa Mihajlovićem, Dušanom Kojićem Kojom i Ivanom Vdovićem Vdom, Mladenović osniva svoj prvi značajniji sastav Šarlo Akrobata. Prvi nastup su imali aprila 1980. godine u SKC-u kao predgrupa Pankrtima. Nekoliko pesama grupe ("Niko kao ja", "Ona se budi", "Oko moje glave", "Mali čovek") ubrzo je objavljeno na kultnoj kompilaciji "Paket aranžman". Godine 1981. izlazi prvi i jedini album benda "Bistriji ili tuplji čovek biva kad...", koji se smatra jednim od važnijih albuma jugoslovenskog novog talasa. Nakon toga Šarlo Akrobata se raspada.

Ekatarina Velika

Krajem 1981. godine Milan Mladenović sa Dragomirom Mihajlovićem formira novi bend Katarina II. Tokom 1982. novom bendu se priključuju klavijaturistkinja Margita Stefanović Magi a 1983. basista Bojan Pečar i bubnjar Šarla akrobate Ivan Vdović. U toj postavi grupa 1984. godine izdaje album „Katarina II“ na kojem se nalaze čuvene numere "Aut", "Jesen", "Radostan dan", "Treba da se čisti", "Ja znam" i druge. Većinu tekstova na debi ploči radio je Milan Mladenović dok je muzika bila zajednička.

U tom periodu Gagi dolazi u sukob sa zakonom i po povratku iz zatvora saznaje da više nije član grupe. Mihajlović kao nosilac prava na ime Katarina II uskraćuje grupi pravo da se dalje njime koristi te bend bira novo ime "Ekatarina Velika".

U EKV dolazi novi bubnjar Ivan Fece Firči (iz Lune) umesto Vda. Godine 1985. izlazi istoimeni album "Ekatarina Velika" koji dobija povoljne kritike te skreće pažnju na bend. Album iz 1986. godine "S vetrom uz lice" lansira ih na sam vrh jugoslovenske rok scene gde sa Mladenovićem na čelu ostaju sve do 1994. godine izdajući seriju uspešnih albuma.


Pored rada sa Ekatarinom, Mladenović sarađuje kao producent na albumima bendova "Gustaf i njegovi dobri duhovi" (Gustafi) i "Fit". 1985. godine se zajedno sa ostalim članovima Ekatarine pojavljuje u filmu Gorana Markovića "Tajvanska kanasta" a sledeće godine i u filmu Darka Bajića "Crna Marija" gde igra glavnu ulogu i za koji je napisao numeru "Bus Station". Krajem osamdesetih piše muziku za jednu pozorišnu predstavu na kojoj još rade i Vlatko Stefanovski, Đorđe Erić (sin Dobrice Erića), Zoran Petrović i drugi.


Početkom jugoslovenskih ratova 1992. godine sa članovima grupa Partibrejkers i Električni orgazam formira projekat "Rimtutituki" čija je muzička aktivnost koncentrisana na antiratnu propagandu.

U leto 1994. godine Mladenović putuje u Brazil, gde sa dugogodišnjim prijateljem Mitrom Subotićem Subom i nekoliko brazilskih muzičara snima album "Angel’s Breath" („Dah anđela“). Po Milanovim rečima „to je neka vrsta psihodeličnog samba-roka s balkanskim uticajem”. Milan zatim odlazi u Pariz, gde je režirao spot za pesmu "Crv".


U avgustu 1994. godine posle nastupa "Ekatarine Velike" na Festivalu u Budvi Mladenović je prebačen u bolnicu gde je ustanovljeno da ima rak pankreasa. Pre nego što se ploča Angel’s Breath pojavila Milan Mladenović je umro 5. novembra 1994. u Beogradu. Sahranjen je na Novom groblju u Beogradu, parcela 114, grob 523B.



Diskografija:

Šarlo akrobata

Paket aranžman (1981.)
• „Paket aranžman“ [Razni izvođači] (Jugoton, 1981.) - učešće
• „Bistriji ili tuplji čovek biva kad...“ (Jugoton, 1981.)

Katarina II
• „Katarina II“ 1984.

Ekatarina Velika
• „Ekatarina Velika“ 1985.
• „S' vetrom uz lice“ 1986.
• „Ljubav“ 1987.
• „Samo par godina za nas“ 1989.
• „Dum dum“ 1991.
• „Neko nas posmatra“ 1993.

Rimtutituki
• „Slušaj 'vamo“ (Radio B92, 1992.)

Milan Mladenović i Mitar Subotić Suba
• „Angel's Breath“ (Imago Records, 1994.)

• Kompletna EKV diskografija

Tekstovi:

• Krug


Nazad na vrh Ići dole
https://sedmica.serbianforum.info
Jasna
Pletilja za tvoje oci
Pletilja za tvoje oci
Jasna


Broj poruka : 178
Datum upisa : 19.08.2011
Godina : 59
Lokacija : Jugozapadno od Sunca

Milan Mladenović Empty
PočaljiNaslov: Re: Milan Mladenović   Milan Mladenović EmptySub Sep 24, 2011 11:17 pm

Nazad na vrh Ići dole
https://sedmica.serbianforum.info
 
Milan Mladenović
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Sedmica :: Svet oko nas :: Muzička kutija-
Skoči na: